1/7
Do nahuaské Huasteky jsem se poprvné dostala v roce 2003. Několika týdenní pobyt za účelem sepsání diplomové práce o nahuatlu se mě stal osudným. Na snímku jsem na návštěvě u paní Vachelie. Jako jediná z vesnice cestovala letadlem do USA, kde representovala mexické domorodé umělce.

Indiánské jazyky – Nahuatl

sepsala Vendula Hingarová
Jak jsem se dostala k nahuaských indiánům
K nahuatlu jsem se dostala poněkud oklikou. Studovala jsem španělštinu a dánštinu na FFUK v Praze a při stáži na Kodaňské univerzitě jsem se jako nadšený iberoamerikanista účastnila přednášek na tamním oddělení indiánských kultur a jazyků. V Kodani jsem si osvojila základy klasického nahuatlu a o rok později jsem se na stáži na Texaské univerzitě v Austinu seznámila s prvními skutečnými mluvčími májštiny, kečuánštiny a dalších amerických domorodých jazyků. Tam jsem si uvědomila, že je trochu nuda studovat klasický nahuatl, a dala jsem si za cíl jet se po stáži na současné mluvčí nahuatlu podívat. Shodou náhod jsem se dostala do severomexického města Zacatecas, kde žije několik desítek mladých lidí z nahuaské Huasteky. Jedna indiánka zrovna chystala svatbu ve své rodné obci ve Veracruzu, vzala mě sebou, a já se během příprav na svatbu seznámila s životem současných mluvčích nahuatlu a naplánovala si budoucí studijní pobyty.
O dva roky později jsem absolvolala roční pobyt za účelem terénního výzkumu k sepsání dizertace o sociolingvistice nahuatlu. To už jsem se nastěhovala na pár měsíců do několika místních rodin a zblízka pozorovala, jak tam všichni mluví, žijí a oživují staré rituály, modlí se k horám, praktikují obětní rituály za dostatek deště, za dary kukuřice, i jak se mladí touží co nejdříve odstěhovat k příbuzným do měst. Přezdívali mi „xinola“ (žena z města) a někteří mi hádali jen 15 let, jiní mi říkali, že vypadám jak Panenka Maria...
V současnosti zpracovávám výsledky terénních výzkumů, píšu k tématu odborné články a na FFUK v Praze vedu kurzy Úvod do nahuatlu a Současné indiánské jazyky.


Filozofická fakulta, Univerzita Karlova
http://www.ff.cuni.cz/

optimalizace PageRank.cz